Drobečková navigace:

Czechbus


 
 

DO ČESKA MÍŘÍ VLAKOTRAMVAJ, ZATÍM JEN NA ZKOUŠKU


 

Co je to vlakotramvaj?

Pod pojmem vlakotramvaj se v železničním žargonu myslí souprava schopná provozu na klasických vlakových tratích, ale i na tratích tramvajových. Vlakotramvaje jsou ve srovnání s klasickými vlakovými soupravami lehčí, jsou schopné rychlejších rozjezdů i průjezdů zatáčkami, které jsou výrazně ostřejší než typické železniční oblouky.

Díky svým vlastnostem jsou proto vhodné k provozu na méně vytížených tratích s větším počtem zastávek. Jejich nasazení znamená úsporu finančních prostředků pro provozovatele, ale i zkrácení jízdní doby. České dráhy mají již nyní vytipovány tratě, na kterých by pro ně bylo nasazení vlakotramvají výhodné. Předcházet mu ale musí důkladné testování nového typu soupravy a definice bezpečnostních i jiných pravidel pro její provoz.

Testování vlakotramvají

České dráhy nyní jednají o zapůjčení vlakotramvajové soupravy z Německa, Maďarska, či Francie. Následovat budou její podrobné zkoušky na drážním testovacím okruhu u Velimi. Současně s tím bude dále posuzováno jejich možné nasazení, především pak na tratích Tábor – Bechyně v Jižních Čechách a Třemešná – Osoblaha ve Slezsku.

V následujících dvanácti letech nakoupí České dráhy vagony a soupravy celkem za 180 miliard korun. Zhruba za dva roky se dozvíme, zda mezi nimi budou i vlakotramvaje.

Zdroje informací: 

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vlakotramvaj-ceske-drahy-testovaci-okruh.A230623_131855_ekonomika_vebe#anketa-progress-A20230623_jadv_155

https://cc.cz/live/ceske-drahy-ozkousi-vlakotramvaje/

Náhledové foto: Pixabay



 
 
 
 
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje